Najväčší výber LED žiaroviek
Overené zákazníkmi
Košík
*** AKCIA: pri objednávke nad 25eur Vám pribalíme ako darček 10W LED žiarovku E27 teplá biela v cene 4.95€. Platí do 21.02.2017 ***
Kategórie produktov
Anketa
Odkiaľ ste sa dozvedeli o našom e-shope?
Hlasovaní 423
zber elektroodpadu a použitých batérií a akumulátorov

Liga výnimočných

LED pásiky

Tento malý návod by Vám mal pomôcť podrobnejšie sa zoznámiť s využitím a inštaláciou týchto efektných a hlavne moderných osvetľovacieho prvku. LED pásiky sú predovšetkým úsporným riešením dekoratívneho osvetlenia a z ich širokej ponuky rôznych typov si určite vyberiete ten najvhodnejší.

LED pásik obvykle predstavuje samolepiace ohybný pásik, na ktorom sú pripájané LED diódy, zastúpené najčastejšie v SMD prevedení. LED pásik je vďaka svojej konštrukcii veľmi dobre ohybný a výborne sa tak hodí pre osvetlenie i takých miest, kde by iné zdroje svetla neuspeli už len kvôli svojej veľkosti. V ponuke obchodu nájdete LED pásky o šírke 8 alebo 10 mm a to samozrejme v rôznych farebných i typových prevedeniach. Od holých pásov určených pre inštaláciu do suchých priestorov až po vodotesné typy, ktoré môžu byť trvale a za plnej prevádzky ponorené vo vode.
LED pásiky je možné strihať aj obyčajnými nožnicami. Pásiky je však vždy nutné strihať na vopred vyznačených miestach, kde sú predovšetkým k dispozícii napájacie piny. Tie potom slúžia k napájaniu celého odstrihnutého pásika a nie je ďalej potrebné nič spájať. Zakúpený samolepiaci pásik je vybavený kvalitnou lepiacou páskou 3M, ktorá veľmi dobre priľne ku každému hladkému a odmaštěnému povrchu. Jednoducho stačí oddeliť kryciu pásku a pásik nalepiť na pripravený povrch. Podľa našich skúseností veľmi dobre drží LED pásiky na nábytku i plastovom alebo keramickom podklade.
Na každom segmentu LED pásiku sú pripravené spájkovacie plôšky, na ktoré je možné pripájkovať vodiče.  Pochopiteľne, ako už bolo uvedené, všetky moduly na LED pásku sú už z výroby prepojené, takže napájanie stačí pripojiť len k prvému segmentu a rozsvieti sa celý opasok. Ak si pripájate vodiče sami, vzniknutý spájkovaný spoj je vhodné zaizolovať. Môžete k tomu použiť napríklad zmršťovacia bužírku alebo lepšie silikón.

 

Pomocná tabuľka pre výber vhodného zdroja pre použitie s LED pásikom,v závislosti od dĺžky a typu LED pásika:

LED zdroje 
Ak pripojený LED pásik bude svietiť väčšiu časť dňa, doporučujeme použiť silnejší zdroj s rezervou cca 10% vypočítanej hodnoty. Napr. : Máme 5m LED pásik typu 300 LED 3528 so spotrebou 4,8W/m. Chceme preňho určiť vhodný zdroj. Podľa tabuľky tomuto zaťaženiu zodpovedá 25W zdroj. Pre menej intenzívne zaťaženie môžeme teda použiť 25W zdroj. Ak ale očakávame trvalé zaťaženie zdroja, je vhodné ešte odpočítať rezervu aspoň 10 % výkonu. Pre trvalé zaťaženie zdroja bude preto vhodnejšie použiť 30W zdroj.

Schéma zapojenia LED pásika

 

Ako inštalovať RGB LED pásiky


Inštalácia RGB LED pásikov je veľmi jednoduchá. Dozviete sa všetko, čo pre úspešné zapojenie RGB LED pásikov budete potrebovať.
 
Typy RGB LED pásikov
Ponúkame 2 typy RGB LED pásikov v niekoľkých prevedeniach:
RGB LED pásik 150SMD s 30 LED na meter (spotreba 7,2W / meter)
RGB LED pásik 300SMD s 60 LED na meter (spotreba 14,4W / meter)
 
V prvom rade je nutné zvoliť, ktorý zo spomínaných typov RGB LED pásikov budete chcieť zakúpiť. RGB LED pásik 300SMD má 2x väčšiu svietivosť ako 150SMD. Na druhú stranu väčšina LED ovládačov umožňuje svetlo utlmovať, preto je možné zakúpiť silnejší RGB LED pásik 300SMD a v prípade potreby svetlo potom utlmiť.
 
Vyberáme zdroj
Voľba napájacieho zdroja je veľmi dôležitá. Pre dlhodobú prevádzku je nutné zvoliť napájací zdroj s dostatočným vysokým výstupným výkonom a vo vhodnom prevedení. Ako silný zdroj potrebujete, vypočítate veľmi ľahko. U každého LED pásku je uvedený príkon na meter. Po vybraní dĺžky vášho LED pásikov jednoducho vynásobíte príkon * dĺžka LED pásku * 1,2 (rezerva)
Príklad: Ak na nákup 3 metre pásku s príkonom 7,2W / meter, príkon 3 metrov je 21,6W. Odporúčame u zdrojov vždy počítať aspoň s 20% rezervou oproti príkonu svetelného zdroja. Ak vyjde Vám napríklad príkon LED pásikov 48W, je nutné zvoliť 60W zdroj, nie 50W zdroj.
 
Ovládač pre RGB LED pásky
Pre zmeny farieb, programov a pod. U RGB LED pásikov je nutné zakúpiť ovládač/kontolér pre RGB LED pásky. Ovládače môžeme rozdeliť napríklad podľa prenosu signálu na IR a rádiový a manuálne. Manuálne ovládanie nemá diaľkový ovládač.
Ak zakúpite ovládač s IR ovládaním, je nutné vždy pri ovládaní mieriť na viditeľné čidlo, ktoré je súčasťou prijímača ovládacie sady. Ovládače s IR signálom neodporúčame k televíziám, pretože môžu komunikovať s TV ovládačom.
Ak zvolíte ovládanie cez rádiový signál, nie je nutná priama viditeľnosť. Možno teda prijímač schovať napríklad do skrinky, za televíziu apod.
Každý RGB LED ovládač má maximálne zaťaženie, ktoré určuje, koľko LED RGB pásika je možné na tento ovládač zapojiť. (Napríklad LED ovládač RF 20 tl. má maximálne zaťaženie 72W, čím môžete na tento ovládač pripojiť 10m s príkonom 7,2W/meter alebo 5m LED pásika s príkonom 14,4W / m atď.)

Ak Vám nestačí výkon existujúceho ovládača alebo napríklad potrebujete predĺžiť vetvu osvetlenia, možno použiť RBG zosilňovač signálu a získať tým ďalší potrebný výkon bez použitia ďalšieho ovládača.