Ak potrebujete objenávku odoslať čo najskôr poprosím kontaktujte nás telefonicky (nie emailom) na číslach uvedených v kontakte

ROZUMIEM
Najväčší výber LED žiaroviek
Overené zákazníkmi
Košík
*** AKCIA: pri objednávke nad 50eur Vám pribalíme darček USB LED lampu alebo 10W LED žiarovku E27. Platí do 27.01.2020 ***
Kategórie produktov
zber elektroodpadu a použitých batérií a akumulátorov
Kvalitné pelechy pre psov
Kočíky Facebook
Diskusné fórum o stavbe
Najväčší výber detských kočíkov na trhu.

Index podania fareb, CRI / RA

Index podania farieb (anglicky Color Rendering Index, skratka CRI) označovaný aj skratkou Ra je po svetelnom toku druhým najdôležitejším parametrom osvetlenie, pretože kvalita svetla vo veľkej miere rozhoduje o tom, ako sa v osvetlených priestoroch budete cítiť.

Index podanie farieb vyjadruje plnosť farebného spektra svetla. Odbornejšie povedané, index podania farieb je číslo vyjadrujúce schopnosť svetelného zdroja reprodukovať farby osvetleného objektu v porovnaní s prirodzeným slnečným osvetlením. Čím je číslo indexu pokrytie farieb väčší, tým je kvalita svetla vyššia a objekty ním osvetlené sa budú javiť spoľahlivejšie a prirodzenejšie. Číslo 100 vyjadruje ideálne podanie farieb svetla, aké vzniká pod prirodzeným slnečným svetlom, hodnota 0 zase tak nízku kvalitu podanie farieb, že hoci je svetlo silné, nie je možné pod ním rozoznať farby.

Ak si chcete vyskúšať, ako vyzerá nízke CRI, môžete si pozrieť ako pôsobí ľudskej tváre a farby napríklad pod pouličným osvetlením sodíkových výbojok (oranžové svetlo), ktoré majú index pokrytie farieb okolo 30.

Kvalitný LED žiarovky budú osadené LED čipy s CRI 80 a viac, bežne predávané LED žiarovky majú CRI 70 alebo dokonca iba 62. Komerčne sa vyrábajú LED čipy s CRI maximálne okolo 90, ale ich použitie je veľmi vzácne, lebo takéto LED čipy majú podstatne nižšiu svietivosť. Farebné spektrum sa totiž netvorí iba v samotnom polovodiči svetlo emitujúce diódy, ale hlavne vo vrchnej fluorescenčné vrstve, ktorú vidíte napríklad na SMD LED čipoch ako pomarančový (teplá biela) alebo žltý (studená biela) krúžok. Táto fosforujícím vrstva ešte dodatočne zafarbuje svetlo diódy a čím plnšie farebné spektrum vytvára, tým je CRI vyššia, ale súčasne má aj nižšiu svietivosť. Pretože čím je fosforujícím vrstva hutnejšie, tým viac tlmí svetlo.

Rozdiel svetelného toku LED čipov rovnakej kvality s CRI 70 a 80 je približne 15%, teda kým žiarovka s indexom podania farieb 70 bude mať 410 lumenov, rovnaká LED žiarovka s CRI 80 bude mať okolo 350lm. Meranie indexu podanie farieb svetla sa používa najčastejšie škála 15 farieb.

LED žiarovky s indexom podania farieb vyšším ako 80 sú vhodné do všetkých priestorov, kde sa chcete cítiť príjemne, najmä do obývacích izieb či spální. Na osvetlenie zrkadiel či kúpeľní môže byť vyšší CRI dokonca nutné z dôvodu hodnovernosti zobrazenie farieb (pri nižšom CRI môžu mať ženy problém sa nalíčiť). Nie náhodou direktíva EÚ určuje pre svetelné zdroje na Európskom trhu požiadavka, aby CRI pre obytné priestory bolo väčšie ako 80 a pre vonkajšie priestory a industriálne využitie viac ako 65.